PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

Od roku 1996 Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczęła działania mające na celu ograniczanie dostępności alkoholu dla nieletnich. W ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Chrońmy Młodość” w całej Polsce rozpoczęto realizację szkoleń dla sprzedawców napojów alkoholowych wg procedury przygotowanej przez dr K. Wojcieszka. Od tego czasu w naszym kraju zaszło wiele zmian – spożycie alkoholu w populacji dorosłych w ciągu ostatnich kilku lat wzrasta, ale spożycie wśród nieletnich na szczęście zostało zatrzymane (badania ESPAD 2007).

Jak wynika z badań coraz częściej można też zauważyć rosnącą barierę, na którą napotykają młodzi ludzie próbując kupić alkohol. Fakt, iż rośnie grupa sprzedawców, którzy przy zakupie alkoholu przez osobę młodo wyglądającą proszą o udowodnienie pełnoletniości – to m.in. zasługa zaangażowania instruktorów i lokalnych szkoleń, pracy ze sprzedawcami w ciągu tych lat. Gminne programy rozwiązywania problemów alkoholowych na dobre wrosły w naszą rzeczywistość, a szkolenia dla sprzedawców (w obszarze zakazu sprzedaży alkoholu dla nieletnich) podobnie jak inne działania profilaktyczne, stały się zadaniem realizowanym przez samorządy lokalne. Do dnia dzisiejszego w bazie danych z adresami instruktorów znalazło się blisko 250 osób. Wielokrotnie proszeni jesteśmy o udzielanie informacji o tym kto jest aktywnym realizatorem szkoleń, dlatego zwracamy się do wszystkich realizujących szkolenia w tym obszarze z prośbą
o pewne informacje, które pozwolą nam zaktualizować nasze bazy adresowe oraz uruchomić
– w razie konieczności - nowe szkolenia dla instruktorów.

Nasza prośba właśnie w tym momencie nie jest przypadkowa - w roku 2009 PARPA przygotowuje do realizacji dużą kampanię edukacyjno-profilaktyczną skierowaną zarówno do dorosłych jak i do młodzieży. Jednym z zadań, które chcemy postawić przed samorządami angażującymi się w kampanię jest obszar dostępności alkoholu dla nieletnich oraz praca ze sprzedawcami. Pragniemy udostępnić zaktualizowaną bazę danych z Państwa adresami zainteresowanym gminom. W gronie osób, które nadal są aktywne w prowadzeniu działań ze sprzedawcami, będziemy chcieli spotkać się w I kwartale 2009 roku, aby wprowadzić ewentualne korekty do procedury oraz wypracować nowe pomysły, które pomogą nam bardziej skutecznie ograniczać dostępność alkoholu dla nieletnich.
Na Państwa ankiety czekamy do dnia 15 stycznia 2009 roku.
Ankieta jest rozsyłana również korespondencyjnie do osób, których dane posiadamy w naszych bazach danych. Prosimy zatem o odesłanie ankiety w jednym egzemplarzu.
 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z działem ds. rodziny i młodzieży:
Robert Frączek, 022 532 03 48, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie