PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

W dniach 12-13 maja 2011 roku w Warszawie odbyła się V edycja Młodzieżowego Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych. Organizatorami Przeglądu byli: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Biuro Rzecznika Praw Dziecka oraz Dom Kultury Dzielnicy Włochy.

Do konkursu zgodnie z zasadami ogłoszonymi w regulaminie zgłoszonych zostało około 40 zespołów. Do udziału w finałowym Przeglądzie wybrano 19 najciekawszych spektakli.

PARPA organizuje Młodzieżowy Ogólnopolski Przegląd Spektakli Profilaktycznych od roku 2006. Ideą konkursu jest przygotowywanie spektakli od początku do końca przez młodzież – od tworzenia scenariuszy, aż po próby i prace nad scenografią. Równolegle do Przeglądu PARPA organizuje też szkolenia z zakresu wykorzystania technik teatralnych, profilaktyce dla takich amatorskich grup i ich opiekunów.
W roku bieżącym grupy przygotowujące swoje przedstawienia reprezentowały w przeważającej części szkoły gimnazjalne, ale były też grupy zgłoszone przez szkoły podstawowe, szkoły średnie, dom kultury, świetlice i kluby młodzieżowe. Problematyka poruszana w spektaklach dotyczyła różnorodnych problemów jakie widzą w swoich środowiskach: od używania alkoholu, papierosów i narkotyków przez rówieśników, zagrożeń związanych z uzależnieniem od komputera, problemów przemocy, zaburzeń łaknienia, praw dziecka, aż do problemu uzależnień w rodzinie.
Każda grupa miała okazję spotkać się z profesjonalnym jury w skład którego wchodzili: profilaktyk, reżyser, aktor, wysłuchać informacji zwrotnych. Każda grupa otrzymała też dyplom i statuetkę za udział w Finale Przeglądu. Najlepsze prace wskazane przez jurorów zostały także nagrodzone nagrodami rzeczowymi dla zespołów.

Nagrody wręczali: Rzecznik Praw Dziecka – Pan Minister Marek Michalak oraz Dyrektor PARPA – Pan Krzysztof Brzózka.

W trakcie przeglądu zorganizowano dodatkowo spontaniczny i fantastyczny występ młodzieży z warszawskiego klubu Zioma Janka (WWW.ziomjanek.pl) – podziękowania!

Wyróżnienia jury i nagrody rzeczowe w V edycji MOPS otrzymały dwa zespoły:
W kategorii młodzieżowej:
Grupa „Apropo” z Zespołu Szkół w Przedczu z przedstawieniem „Dzwonek”

W kategorii dziecięcej:
Grupa „Przyjaciele” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bachórcu z przedstawieniem „Przebudzenie

Jury V Edycji Przeglądu:
Aleksandra Chodasz – psycholog, profilaktyk, trener dramy, członek Stowarzyszenia Praktyków Dramy Stop-Klatka z Warszawy
Stanisław Banaś – reżyser, wykładowca, aktor, prezes Fundacji Teatru Ludowego z Krakowa, działacz społeczny i realizator projektów profilaktycznych
Witold Skrzypczyk – pedagog, profilaktyk, terapeuta, Dyrektor Profilaktyczno Rozwojowego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży PROM z Łodzi

Na zlecenie PARPA przygotowywany został materiał video, który wraz z książką nt. wykorzystania technik teatralnych w profilaktyce będzie dostępny dla zainteresowanych jeszcze w tym roku. Przed kolejnym spotkaniem PARPA planuje zrealizować szkolenie z zakresu wykorzystania technik teatralnych w profilaktyce dla nauczycieli, animatorów i opiekunów grup młodzieżowych.
Szczegóły na naszych stronach internetowych www.parpa.pl wkrótce.

Lista zespołów zakwalifikowanych do udziału w Finale Młodzieżowego Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych.

Grupa „Jedyneczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku z przedstawieniem „Mam talent”

Grupa WPS czyli w poszukiwaniu siebie z Gimnazjum nr 7 im. J. Kochanowskiego w Lublinie z przedstawieniem „Stop dla kukurydzy”

Grupa „Tętno” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drohobyczce z przedstawieniem „Wola istnienia”

Młodzieżowa Grupa Teatralna „Enigma” z Kazimierskiego Ośrodka Kultury w Kazimierzu Dolnym z przedstawieniem „Alkohol i inni”

Grupa „Wyjście awaryjne” z Gimnazjum nr 6 w Płocku im. Prof. Władysława Szafera z przedstawieniem „Wygrane, przegrane”

Koło teatralne „Szóstka” z Gimnazjum nr 6 w Płocku im. Prof. Władysława Szafera z przedstawieniem „Obraz z pikselami”

Teatrzyk „Fiku-Miku” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim z przedstawieniem „Czarna bajka”

Grupa „Kameleon” z Klubu Wolontariusza przy świetlicy „Wzrastanie” w Radymnie z przedstawieniem „Historia się kończy, zaczyna się życie”

Grupa „Przyjaciele” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bachórcu z przedstawieniem „Przebudzenie”

Grupa teatralna „Brwinów” działająca przy Gminnym Ośrodku Pracy z Rodziną w Brwinowie z przedstawieniem „Wybór”

Teatralna Grupa Profilaktyczna z Zespołu Szkół Technicznych, Niepubliczne Gimnazjum w Jastrowiu z przedstawieniem „Z pamiętnika narkomana”

Szkolny Teatr „Didaskalia” z Gimnazjum Publiczne nr 2 im. H. Sienkiewicza w Świnoujściu z przedstawieniem „Żeby śnieg był ciepły”

Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Markach z przedstawieniem „Czy naprawdę warto?”

Szkolne Koło Teatralne „Szkot” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Gimnazjum nr 12 w Bytomiu z przedstawieniem „Alicja w krainie czarów?”

Grupa „Wyrób Kabaretopodobny” z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach z przedstawieniem „Jazda po bandzie”

Grupa „Mała rampa” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole z przedstawieniem „Trochę inna bajka”

Grupa „Asertywni” z Gimnazjum w Dąbiu z przedstawieniem „Samotnie w splątanej sieci uzależnienia”

Grupa „Apropo” z Zespołu Szkół w Przedczu z przedstawieniem „Dzwonek”

Grupa „Incognito” z Zespołu Szkół w Przedczu z przedstawieniem „Casting”

Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom i ich opiekunom, którzy przygotowali swoje projekty na „MOPS”.
Możliwość opowiedzenia o problemach rówieśników, możliwość wyrażenia swoich emocji, uczenia się umiejętności aktorskich czy reżyserskich jest dla młodych ludzi dobrym projektem profilaktycznym. Jednocześnie mogą oni w pozytywny sposób oddziaływać również na swoje środowisko – nie tylko poprzez prezentacje spektaklu, ale również swoją postawą, zaangażowaniem, pasją.

Wszystkim uczestnikom życzymy satysfakcji z tego co stworzyliście, kreatywności i zapału na przyszłość – mamy nadzieję zobaczyć się z Wami na kolejnym Przeglądzie.

Organizatorzy Przeglądu

 

 

 

 

 

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie