PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

Szanowni Państwo, 10 stycznia 2012 roku upływa termin składania dokumentów w celu przystąpienia do egzaminu na Specjalistę/Konsultanta w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który odbędzie się w dniu 26 i 27 marca 2012 roku.

Egzamin przeprowadzony będzie w oparciu o zasady egzaminowania zawarte w „Programie potwierdzania kwalifikacji osób pracujących w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinach w szczególności z problemem alkoholowym” i trwać będzie 1 dzień.

Dokumenty niezbędne do przystąpienia do egzaminu wraz z formularzem oraz zapisem rozmowy z klientem (w trzech egzemplarzach), przesłanym na nośniku cyfrowym lub magnetycznym (z wyjątkiem małych kaset dyktafonowych) wraz z krótkim (w wersji papierowej) opisem klienta, jego sytuacji rodzinnej i problemu, z którym się zgłasza, prosimy nadsyłać na adres Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Al. Jerozolimskie 155, 02-326 Warszawa.

Jednocześnie informujemy, iż w związku z nowelizacją „Programu potwierdzania kwalifikacji osób pracujących w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinach w szczególności z problemem alkoholowym”, wprowadzono zmiany w egzaminie na Specjalistę /Konsultanta w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Częścią egzaminu stała się rozmowa z członkiem rodziny z problemem przemocy, którą przesyłacie Państwo na nośniku audio, a która do tej pory decydowała o dopuszczeniu do egzaminu. Za ocenę rozmowy można otrzymać maksymalnie 10 pkt. Jednocześnie zmniejszona została liczba pytań egzaminacyjnych. Obecnie test będzie liczył 40 pytań, za które można otrzymać 40 pkt.

Przy ocenie rozmowy będzie brana pod uwagę m.in.: struktura rozmowy i jej cel, postawa wobec rozmówcy, jasność i adekwatność komunikatów, umiejętność empatycznego słuchania, merytoryczna trafność treści edukacyjnych, adekwatność reakcji na zachowanie i komunikaty rozmówcy.

Zgodnie z Programem do dnia 9 lutego 2012 roku na stronie internetowej PARPA www.parpa.pl w punkcie Przeciwdziałanie przemocy/System Certyfikowania Specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie zostaną umieszczone:

  1. pytania egzaminacyjne wśród, których będą pytania, które wejdą w skład Państwa testu egzaminacyjnego
  2. przykładowy opis sytuacji rodziny z problemem przemocy wraz z przykładowymi pytaniami diagnozującymi tę sytuację.
  3. spis aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna do otrzymania Certyfikatu

„Program potwierdzania kwalifikacji osób pracujących w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinach w szczególności z problemem alkoholowym”, zakres tematyczny egzaminu, druk formularza, spis lektur obowiązkowych, (niektóre z pytań egzaminacyjnych będą dotyczyły zagadnień opisanych w lekturach obowiązkowych), lektur uzupełniających oraz inne informacje dotyczące systemu certyfikowania znajdziecie Państwo na stronie www.parpa.pl w punkcie Przeciwdziałanie przemocy/System Certyfikowania Specjalistów.

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z p. Dorotą Jaszczak-Kuźmińską tel. 22/250 63 49 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie