PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

W niedzielę 2 marca we wszystkich rzymsko-katolickich parafiach w Polsce rozpoczyna się 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Trwać będzie do soboty 8 marca. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.duszpasterstwotrzezwosci.pl. Znajdują się tam także materiały graficzne i dźwiękowe.

"Apostolstwo Trzeźwości w Polsce kontynuuje wieloletni program duszpasterski: „Rodzina szkołą trzeźwości.” W ubiegłym roku tematem przewodnim była rola ojca, jako świadka wiary i trzeźwości. W tym roku nasze hasło brzmi: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”.

Wiemy, jak wielka jest rola matek w ochronie trzeźwości polskich rodzin. Niestety, wiele polskich matek cierpi przez alkohol. Cierpią w pierwszym rzędzie matki, których mężowie są uzależnieni. Strach, niepewność, ból, upokorzenie stają się elementami codziennego życia ich żon i dzieci. Matki cierpią podwójnie – odczuwając jednocześnie swój ból, ale też ból i strach o dzieci, które wzrastają w tak drastycznie zranionej rodzinie. Ileż wśród nas takich kobiet, które starają się resztkami sił utrzymać jedność pękniętego domu. Ileż kobiet, które w każdej chwili drżą o to, co może się wydarzyć w ich życiu. Niestety takie życie często przynosi współuzależnienie.

Jednocześnie ileż dookoła nas matek, które cierpią przez uzależnienie swoich synów. Ileż matek, które widzą powolne spadanie w otchłań ich dzieci. Ileż bezsilnych matek próbujących ocalić dziecko od zniszczenia sobie życia, a nawet od śmierci do której w ostateczności prowadzi choroba alkoholowa. Ile wśród nas jest matek, które pochowały już swoje dzieci, bo ktoś wsiadł do samochodu po kilku kieliszkach.

Niestety, z bólem stwierdzamy także, iż wiele matek sięga po alkohol. Dane statystyczne pokazują, że coraz większym problemem społecznym staje się właśnie picie kobiet, już od wczesnej młodości. Najbardziej zagrożone są zaś kobiety z grup, które kiedyś uznawane były za wolne od zagrożeń – młode, wykształcone, dobrze sytuowane mieszkanki dużych miast."

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie