PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

Dziś, 9 września (9 miesiąca, 9 dnia i o godzinie 9:09) obchodzimy Międzynarodowy Dzień FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Symboliczna „9” odnosi się do 9 miesięcy ciąży.
Każda ilość alkoholu wypitego w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Dzieje się tak, gdyż nie ma bezpiecznej, uniwersalnej dawki alkoholu, którą można zalecić kobiecie ciężarnej zapewniając ją tym samym, że jej dziecko jest bezpieczne. Lampka wina, szklanka piwa czy kieliszek mocniejszego trunku -  to wszystko są niebezpieczne dawki dla prawidłowego rozwoju dziecka. FASD może objawiać się poprzez wady wrodzone (np. wady serca, nerek, OUN), problemy edukacyjne, problemy społeczne czy choroby psychiczne. FASD można w 100% zapobiec poprzez abstynencję przez cały okres ciąży.

 W ramach tegorocznych obchodów świętujemy kolejną odsłonę kampanii Too Young To Drink, której inicjatorem i realizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie FASD (EUFASD) wraz z agencją reklamową Fabrica/Benetton.

Celem kampanii Too Young To Drink 2015 jest:

  • Zwiększenie świadomości kobiet będących w wieku rozrodczym o zagrożeniach, jakie wiążą się z negatywnym wpływem alkoholu na prawidłowy rozwój dziecka w życiu płodowym.
  • Rozpowszechnianie doniesień naukowych i popartych badaniami informacji, dotyczących szkodliwego wpływu alkoholu na rozwój dziecka w życiu płodowym.
  • Wspieranie i motywowanie kobiet do podejmowania samodzielnych decyzji w zakresie bezpiecznych i zdrowych wyborów w ciąży, wpływających tym samym na prawidłowy rozwój dziecka.
  • Motywowanie najbliższego otoczenia kobiety w ciąży jak i całego społeczeństwa do popierania wyboru abstynencji w tym szczególnym okresie.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych od lat świętuje Światowy Dzień FASD a w powyższej kampanii uczestniczy od jej pierwszej edycji. Zachęcamy wszystkich do przyłączania się do akcji, w której uczestniczy 65 organizacji z 35 krajów.

Zachęcamy również do głosowania na ubiegłoroczną kampanię Too Young To Drink 2014, dając tym samym szansę wygranej dla tak ważnego tematu jakim jest Ciąża bez Alkoholu.
Zapraszamy do odwiedzenia strony http://www.eufasd.org/awareness/tytd2015.html i zagłosowania!

Film kampanii

Plakat kampanii
PARPA w kampanii

 

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie