Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
Wyłšczona obsługa JavaScript lub brak przeglšdarki FLASH
Wyłšczona obsługa JavaScript lub brak przeglšdarki FLASH
Start arrow Aktualności arrow Młodzieżowy Ogólnopolski Przegląd Spektakli Profilaktycznych
Młodzieżowy Ogólnopolski Przegląd Spektakli Profilaktycznych Drukuj Wyślij znajomemu
Webmaster: Andrzej   
22.12.2009.

W dniach 9-10 grudnia 2009 roku w Warszawie odbyła się IV edycja Młodzieżowego Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych. Organizatorami Przeglądu byli: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Biuro Rzecznika Praw Dziecka oraz Dom Kultury Dzielnicy Włochy.

PARPA od roku 2006 organizuje Młodzieżowy Ogólnopolski Przegląd Spektakli Profilaktycznych przygotowywanych przez młodzież – od tworzenia scenariuszy, aż po próby i prace nad scenografią.

Do konkursu zgodnie z zasadami ogłoszonymi w regulaminie zgłoszonych zostało 41 zespołów. Do udziału w finałowym Przeglądzie wybrano 24 najciekawsze spektakle.

Grupy przygotowujące swoje przedstawienia reprezentowały w przeważającej części szkoły, ale były też grupy zgłoszone przez Kluby Młodzieżowe czy Domy Kultury. W tworzeniu scenariuszy do przedstawień uczestniczyli młodzi ludzie, a problematyka poruszana w spektaklach dotyczyła przeróżnych problemów, jakie widzą w swoich środowiskach: od używania alkoholu, papierosów i narkotyków przez rówieśników, problemów przemocy, praw dziecka, aż do problemu uzależnień w rodzinie.
Przegląd składa się z kilku etapów:

Młodzi ludzie pod opieką dorosłych tworzyli scenariusz i przygotowywali spektakl dotyczący problemów młodych ludzi w kontekście profilaktycznym, mogli też ten spektakl pokazać swoim rówieśnikom;

Z najlepszych prac zgłoszonych do PARPA wybrano grupy, które zostały zaproszone do udziału w 2-dniowym spotkaniu w Warszawie;

Każda grupa miała okazję spotkać się z profesjonalnym jury w skład którego wchodzili: profilaktyk, reżyser, aktor, każdy spektakl był omawiany

Najlepsze prace pokazane na Przeglądzie zostały nagrodzone nagrodami, każda grupa otrzymała dodatkowo dyplom i statuetkę pamiątkową z udziału w Przeglądzie.



Możliwość opowiedzenia o problemach swoich rówieśników, możliwość wyrażenia emocji, uczenia się umiejętności aktorskich czy reżyserskich jest dla młodych ludzi dobrym programem profilaktycznym. Jednocześnie mogą oni w pozytywny sposób oddziaływać również na swoje środowisko – nie tylko poprzez prezentacje spektaklu, ale również swoją postawę, zaangażowanie, pasję.

Nagrody wręczali: Rzecznik Praw Dziecka – Pan Marek Michalak oraz Dyrektor PARPA – Pan Krzysztof Brzózka

Nagrody otrzymały dwa zespoły:

W kategorii młodzieżowej:
Szkolne koło Teatralne „SzKoT” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bytomiu z przedstawieniem „Oto człowiek i ... świat”

W kategorii dziecięcej:
Grupa „Jedyneczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Czersku z przedstawieniem „Rozmowy w toku – Extra”

Jury IV Edycji Przeglądu:
Aleksandra Chodasz – psycholog, profilaktyk, trener dramy, prezes Stowarzyszenia Praktyków Dramy Stop-Klatka z Warszawy
Stanisław Banaś – reżyser, wykładowca, aktor, prezes Fundacji Teatru Ludowego z Krakowa
Witold Skrzypczyk – pedagog, profilaktyk, terapeuta, Dyrektor Profilaktyczno Rozwojowego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży PROM z Łodzi

Warsztaty dla młodzieży prowadziły trenerki dramy: Ewa Brzozowicz, Agnieszka Bogucka.

Jury postanowiło również przyznać dwa wyróżnienia:

Teatr JaCy My przy Klubie Kontra w I LO im. J. Smolenia z Bytomia za przedstawienie „Moja spowiedź”

Szkolne koło teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole za przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”





Wkrótce na stronach PARPA zdjęcia i filmy z imprezy.

Lista zespołów zakwalifikowanych do udziału w Finale Młodzieżowego Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych.

Grupa „Zamojki” ze Szkoły Podstawowej im. A. Zamoyskiego w Bieżuniu z przedstawieniem „Stop nałogom”

Grupa „Jarzębinki” przy Wiejskim Domu Kultury w Drohobyczce z przedstawieniem „Papieros to nie to”

Grupa „Wesołe Koraliki” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dubiecku z przedstawieniem „Czarodziejskie sztuczki”

Grupa „AzO” przy Wałbrzyskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Wałbrzychu z przedstawieniem „Nieprzemyślana impreza”

Teatrzyk szkolny „Awaria” przy Zespole Oświatowo-Wychowawczym – Białki z przedstawieniem „A mogło być tak pięknie”

Grupa „Bieżuńskie perełki” przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Bieżuniu

Szkolne koło Teatralne „SzKoT” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bytomiu z przedstawieniem „Oto człowiek i ... świat”

Grupa „Odrzuceni” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce z przedstawieniem „Wierzyć w człowieka”

Grupa Anonimowi Aktorzy z Gimnazjum nr 6 w Płocku z przedstawieniem „My nienormalni?”

Grupa „Normalnie nienormalni” z Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie z przedstawieniem „Opowiastka wigilijna”

Młodzieżowy Teatr do spraw ciężkich - Centrum Młodzieżowym „Lider” przy Stowarzyszeniu Abstynenckim ALA z przedstawieniem „Ja... Ty... On... My... Wy... Oni...”

Grupa „Jedyneczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Czersku z przedstawieniem „Rozmowy w toku – Extra”

Grupa „Abstynenci” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole z przedstawieniem „Sport czy nałogi”

Uczniowie szkoły podstawowej w Nowych Zdunkach z przedstawieniem „Diablikowe kuszenie”

Grupa „Mała Rampa” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Kole z przedstawieniem „Którędy droga”

Szkolne koło teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole z przedstawieniem „Dziewczynka z zapałkami”

Teatr JaCy My przy Klubie Kontra w I LO im. J. Smolenia z Byytomia z przedstawieniem „Moja spowiedź”

Grupa „Ganamos” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu z przedstawieniem „Oddział Zamknięty”

Grupa teatralna „Mała scena” ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Bytomiu z przedstawieniem „Nad przepaścią”

Grupa teatralna „Szóstka” z Gimnazjum nr 6 w Płocku z przedstawieniem „Obóz kondycyjny”

Silna grupa pod wezwaniem z V Liceum Ogólnokształcące w ZSO nr 1 w Mielcu z przedstawieniem

„Trudno wyjść z nałogu, a skusić się łatwo”

Grupa Teatralna „Bajox” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Iławie z przedstawieniem „Z sumieniem na ty”

Grupa „Maska” z Publicznego Gimnazjum im. I Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Boleszkowicach z przedstawieniem „Droga donikąd”

Młodzieżowa Grupa Teatralna Bengaku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce z przedstawieniem „Bo takie jest życie”



Pozostałe spektakle zgłoszone do konkursu:

Grupa „Klubowicze” z Gminnego Ośrodka Kultury - Oddział w Przedmieściu Dubieckim z przedstawieniem „Gdyby można było cofnąć czas”



Grupa „Sacramenco” z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dubiecku z przedstawieniem „Zemsta”





Grupa „Liga bez nałogów” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole z przedstawieniem „Impreza urodzinowa”



Grupa „Przyjaciele” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bachórcu z przedstawieniem „Nie piję bo życie jest cenne”





Grupa Teatralna „Miniatura” z Publicznego gimnazjum w Nienadowej z przedstawieniem „Taniec z białą damą”



Grupa „Słoneczka” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iskaniu z przedstawieniem „Przebudzenie”





Grupa „Ars Vivendi” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Krobia z przedstawieniem „Trzeźwość = życie”



Klasa IIIa z Gimnazjum nr im. Polskich Olimpijczyków w Kole z przedstawieniem „Z życia wzięte”





Klasa IIIf z Gimnazjum nr im. Polskich Olimpijczyków w Kole z przedstawieniem „Ratunku – moja róża umiera”



Grupa „Anonimowi Aktorzy” z Gimnazjum nr 6 w Płocku z przedstawieniem „Córy życia”





Teatr Siódemka ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego – Różańsko z przedstawieniem „Zwycięstwo”



Grupa „Promyk z centrum” ze Szkoły Podstawowej im. J. Piłsudskiego w Piątku z przedstawieniem „Silni razem”





Grupa „Cymelia” z Gimnazjum im. S. Gołębiowskiego w Bieżuniu z przedstawieniem „Katharsis”



Grupa „Koryfeusz” przy Miejsko-Gminnej Bibliotece w Bieżuniu z przedstawieniem „W kokonie nałogu”





Grupa Gwardia Kornela „GK” z Gimnazjum nr 3 z Chorzowa z przedstawieniem „Zamieszanie w ogródku”



Koło teatralne „Imperium” z Zespołu Szkół w Wojcieszowie z przedstawieniem „Historia Olki”





Teatr Janka z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku z przedstawieniem „Nie piję bo tak”





Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom i ich opiekunom, którzy przygotowali swoje projekty na MOPS. Mamy nadzieję, iż przygotowane przez Was spektakle nie pozostaną jedynie na nośnikach nagranych na potrzeby Przeglądu – większość z nich zasługuje na to, aby pokazywać je młodzieży.
Życzymy Wam satysfakcji z tego co stworzyliście, kreatywności i zapału na przyszłość – mamy nadzieję zobaczyć się z Wami na kolejnym Przeglądzie.

Organizatorzy Przeglądu

Zmieniony ( 22.12.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie