PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie informacjami o planowanym wydarzeniu polegającym na organizacji „zawodów” w piciu alkoholu, które ma być transmitowane online, oraz sugestiami o powołaniu profesjonalnej federacji zajmującej się całym cyklem takich wydarzeń w przyszłości, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oświadcza, iż podejmie wszelkie kroki, by uniemożliwić promocję oraz organizację tego typu przedsięwzięć.

Przypominamy, iż Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat podkreśla, że alkohol jest substancją toksyczną i psychoaktywną o właściwościach uzależniających. Spożycie alkoholu przyczynia się każdego roku do ok. 3 milionów zgonów na całym świecie, a także do niepełnosprawności i złego stanu zdrowia milionów ludzi. Alkohol jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmiertelności i niepełnosprawności wśród osób w wieku od 15 do 49 lat, będąc przyczyną 10 % wszystkich zgonów w tej grupie wiekowej. Zwracamy uwagę, iż Komisja Europejska w diagnostyce walki z rakiem wskazuje, na szkodliwe skutki zdrowotne spożywania alkoholu jako istotny problemem zdrowia publicznego w UE. W 2016 r. nowotwory były główną przyczyną zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu (29%), a kolejnymi pod względem częstości występowania przyczynami takich zgonów były: marskość wątroby (20%), choroby układu krążenia (19%) i urazy (18%).

W opinii PARPA niedopuszczalnym jest organizowanie i promocja tego typu wydarzeń poprzez:

- ignorowanie wiedzy na temat szkodliwości związanej z piciem alkoholu,

- pisanie, że napoje procentowe nie muszą być zagrożeniem oraz w uzasadnieniu konceptu wydarzenia, że „każdy przecież pije”,

- budowanie przekazu opartego na skojarzeniu picia alkoholu jedynie z zabawą i świetnym samopoczuciem.

Picie alkoholu nie może być traktowane jako zawody, w których można dopuścić „pojedynkowanie się” i wokół których można robić widowisko medialne.

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie